Створено: 14 березня 2018 Автор: Микола Луцюк

В поліклініці.
- Здрастуйте, безкоштовний доктор!
- Здрастуйте, невиліковно хворий пацієнт!!!
(Анекдот)

Днями адвокатською спільнотою жваво обговорювались нові ідеї НААУ з приводу залучення адвокатів до програми Простору Pro Bono. Спеціальна стаття навіть була розміщена на сайті, яка закликала ради адвокатів регіонів стати регіональними Pro Bono - координаторами, листи про що навіть наша Рада розіслала адвокатам області…

Повідомлення було такого змісту:

До уваги представників регіональних Рад адвокатів!

В рамках розпочатої взаємодії Простору Pro Bono з адвокатами Національної асоціації адвокатів України (https://goo.gl/ds3Hon) та з метою розвитку культури Pro Bono в Україні, представляємо Вашій увазі можливість стати регіональним ProBono-координатором.

Регіональний ProBono-координатор – це представник Ради адвокатів відповідного регіону, який сприяє розвитку культури Pro Bono в Україні та має особливі можливості, пов’язані з його роллю:

  • Отримання від Простору Pro Bono справ, які потребують правової допомоги на умовах Pro Bono у своєму регіоні. Pro Bono-координатор першим отримуватиме інформацію щодо справ, які потребують надання правової допомоги в своєму регіоні;
  • Направлення отриманих від Простору справ адвокатам, що входять до складу Ради адвокатів Вашого регіону та виявили бажання надавати правову допомогу на умовах Pro Bono, зазначивши про це в особистому профайлі ЄРАУ. Опис справ міститиме всю необхідну інформацію щодо того, куди далі має звертатись адвокат, який вирішив взяти справу в роботу, а саме – контакти Простору Pro Bono для подальшої взаємодії.

Якщо для Вас є цікавою можливість виступати у ролі регіонального Pro Bono-координатора на постійній основі, ми пропонуємо Вам взяти участь у конкурсному відборі, заповнивши реєстраційну форму (тут: https://goo.gl/bNg1qa) у строк до 12 березня 2018 року.

Далі представник Простору Pro Bono зв’яжеться з Вами з питання участі у навчальному заході із обміну міжнародним досвідом щодо надання правової допомоги на умовах Pro Bono, на якому Ви зможете отримати необхідну інформацію та знання для реалізації можливостей регіонального Pro Bono-координатора.

Проведення навчального заходу 24 березня 2018 року проводиться з метою презентації моделі працюючої системи прийняття і розподілу справ, які несуть суспільну корисність.

Навчальний захід передбачає:

  • Спільні дискусії адвокатів та міжнародних експертів (PILNet, Centrum Pro Bono) на тему розвитку Pro Bono в Україні та світі;
  • Обговорення питань важливості надання правової допомоги на умовах Pro Bono, мотивації адвокатів, які надають таку допомогу, за участі представників НААУ;
  • Презентація практики юридичних компаній щодо надання правової допомоги на умовах Pro Bono;
  • Спілкування з представники громадських та сервісних організацій, які безпосередньо потребують правової допомоги.

Будемо раді отримати інформацію від Вас – адвокатів, які дійсно готові розвивати культуру Pro Bono в Україні вже зараз!

Наскільки зрозуміло з представлених повідомлень, адвокатам пропонується спеціально зареєструватись в програмі, після чого в ЄРАУ відобразиться опція, яка сповіщатиме всіх, хто зайде на про файл адвоката, що він працює безплатно. Мало того, цю безоплатну роботу будуть координувати, а безплатні справи – розподіляти між адвокатами-учасниками.
Кожен практикуючий адвокат, а особливо, не перший рік практикуючий, розуміє, що надання безоплатної правової допомоги – це нормальне явище для адвоката, але рішення про це він приймає, керуючись своїми особистими переконаннями і власним волевиявленням.

Такі безоплатні справи (те ж саме «Pro Bono») адвокат бере у випадках, коли він сам прямо чи опосередковано в цьому зацікавлений. І систематизувати безоплатні справи можна наступним чином:

1. Справи, які зацікавили адвоката як юриста і професіонала, тому гонорар не важливий, або і взагалі відсутній. І є вільний час.
2. Справи, які є суспільно резонансними і реально підвищують авторитет адвоката та створюють йому імідж «борця за справедливість».
3. Справи, які стосуються особистих інтересів адвоката або його близького оточення, родичів – від таких справ не завжди відкрутишся.
4. Справи, де клієнт є особою, з якої точно не отримаєш гонорар, або адвокат не прийме гонорар з етичних міркувань (наприклад, коли клієнтом стає колега, суддя, кум тощо).
5. Коли після вирішення справи Pro Bono адвокат сподівається отримати від клієнта гонорар по інших справах.
6. Коли адвокат не має справ (або має їх небагато), а робити щось хочеться.
7. Справи, коли в душевному пориві адвокат пожалів клієнта (клієнтку)...

Можливо, є і ще обставини для витрачання свого часу, знань і досвіду (а часто, навіть коштів) для допомоги Pro Bono. Скоріш за все, є. Тільки кожен адвокат і тільки для себе, по кожній справі і у кожному випадку, з’ясовує, чи надаватиме він правову допомогу Pro Bono, чи ні.

А тепер повернемось до реєстру адвокатів.
Якось підозріло виглядає «помітка» в ЄРАУ, що адвокат надаватиме допомогу Pro Bono. Це що, іншими справами не займатись? І чому це такому адвокату мають нав’язувати (пробачте, скоординовувати) безоплатні справи під чийсь проект?
А люди в нас прості. Раз написано, що адвокат надає безоплатну допомогу, будь добрий, надавай! А чому це одному можна, а мені – зась? От і підуть скаржитись малоймущі та невдоволені. Скаржитись на адвоката, який написав, що поможе безплатно, а потім – не захотів, гад.

З іншого боку, дії НААУ по впровадженню «культури Pro Bono» ну дуже вже схожі на підготовку плацдарму по заміщенню системи безоплатної вторинної правової допомоги адвокатів, яка нині діє (до речі, непогано) під егідою Міністерства юстиції України та регіональних Центрів. От тільки плани «керівних і стратегічно направляючих» нам, простим адвокатам, поки не до кінця відкриті.

Так що, адвокати? Будем реєструватись в Pro Bono?
А для себе я вже визначився: не дай Бог випадково десь поставити галочку…

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ